ویژگی های لازم برای یک شیشه شیر خوب چیست ؟

امروزه با انجام بررسی و تحقیقات لازم درمورد نیاز نوزاد و نیاز مادر دانشمندان در عرصه کودک و نوزاد پیشرفت شگرفی کرده اند .
در گذشته یک نوع شیشه شیر با یک سری ساده برای تمام سنین نوزاد دلبند مورد استفاده قرار میگرفت که مشکلات زیادی را به همراه داشت . به عنوان مثال وقتی نوزاد از شیشه شیر استفاده می‌کرد علاوه بر‌ عدم توانایی در گرفتن شیشه ،سرعت جریان ورود شیر و هوای موجود در شیشه شیر باعث دل درد در نوزاد دلبند می‌شد و این موضوع گریبان گیر مادر هم می شد و نوزاد گریه های خود را به فلک می رساند .
در گذشته ها روش های درمانی بسیار مناسبی برای رفع دل درد نوزاد موجود بود که امروزه نیز هنوز استفاده می‌شوند اما پیشگیری بهتر از درمان است این نکته ایست که مادرهای جوان باید حواسشان باشد چرا که نوش دارو بعد از مرگ سهراب چه سود ، اینکه مادر روز خود را صرف آرام کردن نوزاد کند و نوزاد روز‌ خود را با دل درد سپری کند چه سود ، بسا خستگی آخر شب نوزاد و مادر گریبان پدر از کار برگشته را نیز می‌گیرد .
خلاصه ی تمام سخنان این است که امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی شیشه شیر هایی با سر شیشه هایی مختلف و‌مناسب با سن نوزاد تهیه و در‌ بازار موجود می باشد . شما میتوانید با‌هزینه ای مناسب و ناچیز خاطره ای‌شیرین از دوران شیردهی نوزاد برای خود‌ و کودک خود رقم بزنین .

چند ویژگی مهم ‌‌و مورد نیاز برای شیشه شیر :

۱- انتی کولیک (ضد نفخ)
۲- Free BPA (بی ضرر و مقاوم نسبت به آب جوش )
۳-سرعت جریان شیر (تند و کند )
۴-گرفتن راحت برای نوزاد
۵-سبکی (سیلیکونی بودن به جای پیرکس )
۶- سر سیلیکونی و گرد (شباهت بیشتر با سینه ی مادر)
این چند نکته جز نکاتیست که لازم است یک شیشه شیر خوب داشته باشد
به تفصیل مورد به مورد را بررسی می‌کنیم .

۱-انتی کولیک :

نوزاد دلبند شما وقتی از شیشه شیر‌استفاده می‌کند هوای داخل شیر ممکن ست در حین مکیدن شیشه شیر وارد معده نوزاد دلبند شما شود و مشکلات گوارشی ، نفخ ، دل درد را برای نوزاد شما به همراه داشته باشد .امروزه در بعضی برند‌های شیشه شیر مثل برند اونت ، مانچکین ، دکتر براونز ، چیکو سر شیشه شیر به گونه ای طراحی شده که انتی کولیک هستند تا از عوارض آن جلوگیری شوند ، مثلا در بعضی‌ از. سر‌شیشه‌ها سوپاپ خروج هوا تعبیه شده

در بعضی دیگر حباب های خارج کننده هوا موجود می باشد و‌ در بعضی دیگر نوع سر‌ به گونه ای‌مانع‌از ورود‌ هوا به‌داخل سیستم‌گوارش‌نوزاد‌دلبند‌میکند‌ ، شاید تمامی این مدل‌از طراحی ها صد‌در صد از ورود هوا جلوگیری نکند اما تا‌حدود چشمگیری از آن میکاهد .

۲- free bpa :

در گذشته از شیشه شیر‌های پیرکس و‌شیشه ای استفاده می‌شد تا در‌مقابل آب جوش مقاوم باشد ، امروزه هنوز‌ شیشه شیر های پیرکس و شیشه ای موجود است اما در شیشه شیر‌های جدید علاوه بر نشکن بودن آن ها هیچ ضرری برای نوزاد دلبند‌شما وجود ندارد و در‌مقابل آب جوش هیچ ماده ی مضرری را‌ تولید‌ نمیکند با این حساب شیشه شیر های پلاستیکی و یا سیلیکونی که فری پی بی ای (free Obama ( هستند می‌توان مناسب ترین انتخاب برای نوزاد دلبند شما باشند چه بسا پیرکس احتمال شکستن دارد و این ضریب شکست بالا می تواند‌ خطر آفرین باشد . اگرچه هنوز بعضی از مادرها شیشه های جنس پیرکس را‌ انتخاب می‌کنند اما با حضور این شیشه شیر ها‌ در عصر حاضر دیگر نیازی به پیرکس بودن شیشه شیر دلبند‌شما نیست . با خیالی راحت شیشه شیر های سیلیکونی را انتخاب کنید .

البته در هنگام خرید حتما حتما توجه کنید که روی جعبه این موضوع نوشته شده باشد . تقریبا تمامی شیشه شیرهای موجود در بازار فری‌پی‌بی‌ای می باشند

۳-سرعت جریان شیر :

سوراخ خروجی شیر در سر شیشه های جدید‌ بنا به سن نوزاد دلبند‌شما سرعت ورود‌ شیر را کند‌ یا‌ تند می کند و این مورد بسیار حایز اهمیت است چرا که اگر از شیشه شیری استفاده کنید که سرعت ورود شیر به‌دهان نوزاد دو‌ماهه شما تند باشد احتمال پریدگی شیر در گلوی نوزاد و خفگی برای او را به همراه دارد و اگر از شیشه شیر مناسب دو ماهگی نوزاد خود برای شش ماهگی نوزاد استفاده کنید نوزاد دلبند شما با سرعت کند ورود شیر مواجه می‌شود و از مکیدن بیشتر برای گرفتن حجم مورد نیاز شیر برای خود خسته شده و برای فک و‌دهان او این موضوع مهم و حیاتی هست .
در برند های وی ، اونت ، چیکو ، دکتر برانز و مانچکین و‌‌ غیره این موضوع بسیار مهم شمرده شده و نوزاد برای ماه های مختلف اول زندگی خود شیشه شیر با سری مناسب سن خود را‌ دارد ، و اینگونه نوزاد دلبند شما دوران مهم نوزادی خود‌ را به بهترین شکل پشت سر میگذارد .

۴- گرفتن راحت برای نوزاد :

شیشه های جدید هر کدام روش متفاوتی برای راحتی نوزاد اتخاذ کرده اند و مهم تر و جالب تر از آن این ست که هر نوزادی نیز روش خود را انتخاب می‌کند و خودش شیشه شیر خود‌را انتخاب می‌کند و اگر از شیشه شیری خوشش نیاد آن را نمیگیرد .

۵-سبکی :

تقریبا همان بحث شیشه ای و سیلیکونی بودن دوباره عنوان می شود که در شیشه شیر های پیرکس سنگینی آن برای نوزاد سخت و طاقت فرسا‌ می شود‌ و چه بسا نوزاد‌ را خسته هم بکند . باز‌ هم تاکید‌ دیگری بر استفاده ‌از‌ شیشه‌ شیر‌های سیلیکونی .

۶- سر سیلیکونی و‌گرد :

سر شیشه هرچه به سر سینه ی مادر شباهت بیشتری داشته باشد نوزاد راحت‌تر‌می تواند از آن استفاده کند ، سر سیلیکونی بسیار نرم و لطیف که شباهت بسیار به نرمی سینه ی مادر ‌دارد .
امروزه در برندهای چون اونت ، مانچکین ، چیکو ، وی ، دکتر براونز سر شیشه هایی شبیه به سر سینه مادر‌ طراحی شده است که با انتخاب یکی از‌ این برند ها می توانید کودک خود‌را در نبود خود با شیشه شیری دقیق و مادرانه تنها بگذارید .